Dopiero co przypominaliśmy Wam kilka kultowych programów, jednak ilość wiadomości prywatnych skłoniła nas do tego, aby kontynuować myśl! Co więc oglądaliśmy?
Pegaz
Kultura i sztuka były myślą przewodnią programu. Jego początki sięgają roku 1959, kiedy to został wymyślony przez Grzegorza Lasotę. Wielu prowadzących, w tym Maciej Wierzyński, Rafał Grupiński, Mirosław Spychalski czy Krzysztof Teoplitz wprowadzało widzów w świat Pegaza. Program emitowany był nieustannie przez 45 lat, czyli do roku 2004. Następnie wznowiono jego emisję na krótko w roku 2009. Od 2016 ponownie gości na antenie TVP.
Kwant
Popularnonaukowy program prowadzony był przez Romana Kancirka, którego na krok nie odstępowała grupa szalenie zdolnej młodzieży w wieku szkolnym. Program obejmował zagadnienia z dziedziny nauki, techniki czy przyrody. Można rzecz, że uzupełniał wiedzę, której nie przekazywano w szkołach… Raz do roku, w ramach programu, organizowano teleturniej wiedzy „Super Głowa”, który wyłaniał najwybitniejszego ucznia. Pamiętacie, że po programie często można było zobaczyć kolejne odcinki „Cudownej podróży” albo „Było sobie życie”? Nam przypominać nie trzeba 🙂 Program zniknął z anteny w roku 1997.
Za chwilę ciąg dalszy programu
Wojciech Mann i Krzysztof Materna to duet niezastąpiony. Prowadzili oni ten satyryczny program od roku 1988, choć rzeczywiście sam program kojarzy się widzom już bardziej z epoką po-PRL-owską. Kolejne odcinki programu tworzone były z licznych skeczy i parodii otaczającej Polaków rzeczywistości. Można śmiało powiedzieć, że Panowie stworzyli skecze-legendy, bo któż z nas nie pamięta kultowych: „Przerwa na papierosa”. „Bażant po senatorsku” czy „Krąg obfitości”. Program emitowano do roku 1994, lecz po tym okresie nie zniknął całkowicie. Jego powtórki wielokrotnie można było oglądać w TVP Kultura czy Comedy Central.
Wilk i Zając
Kultowa bajka, którą jako ostatnie pamiętają dzieciaki lat 90. Przygody fajtłapowatego Wilka i zawsze wychodzącego z opałów bez szwanku Zająca, przyciągały przed telewizory wszystkie dzieci! Rosyjska bajka doczekała się wielu odcinków i tysięcy małych fanów. Każdy odcinek miał podobną fabułę – psotny Zając, robiąc na złość Wilkowi, który nieudolnie odgrywał czarny charakter, zawsze wychodził z opresji w jednym kawałku. Za to Wilkowi nie raz się oberwało. Czarny charakter, a nieraz budził prawdziwą litość! Wilka i Zająca można było oglądać na TVP. Najbardziej rozpowszechnioną wersją była wersja niema, ze słynnym „Nu Pagadi!” na końcu bajki. Pierwszą – kinową – wersję dubbingu przygotowało w 1981 roku Studio Opracowań Filmów w Łodzi.
Czterej Pancerni i Pies
Reżyser – Konrad Nałęcki – stworzył prawdziwą legendę, którą na ekranach oglądać można było od 1966 roku i którą oglądamy do dziś! Na podstawie książki Janusza Przymanowskiego powstała opowieść o przygodach czołgistów czołgu „Rudy” i ich psa – wiernie towarzyszącego im w przygodach Szarika. Niezapomniane kreacje Franciszka Pieczki, Romana Wilhelmi, Janusza Gajosa, Wiesława Gołasa czy Poli Raksy oraz Witolda Pyrkosza, zapisały się w pamięci Polaków na zawsze. Produkcja zrobiła prawdziwą furorę, na tyle, że emitowano ją także w krajach takich, jak NRD, Finlandia, Kuba czy Węgry.